WWW běží už téměř 28 let
Dnes považujeme internetové vyhledávače, stránky, blogy a nejrůznější sociální sítě za samozřejmost. Často si ale neuvědomujeme, že úplně první webová stránka vznikla více jak čtvrtstoletím. Jejím stvořitelem byl Timothy Berners-Lee a spustil ji přesně 6. srpna 1991.
Je těžké si představit, že World Wide Web byl původně určen k přenosu vědeckých informací mezi odborníky. Je až s podivem, kam jsme se za posledních 28 let posunuli a kam jsme dokázali tento úžasný online prostředek dostat. Dnes ho využíváme prakticky ke všemu, včetně běžných činností jako jsou nákupy, komunikace, čtení, poslech hudby či sledování filmů.
Strůjce HTML a HTTP
Proces ke spuštění WWW byl dlouhý a trvalo zhruba deset let, než byl funkční. Sám Berners-Lee uvedl, že všechny součásti pro vytvoření prvního webu již existovaly. Skromně prohlásil, že posbíral jen několik již existujících nápadů a spojil je dohromady. Udělal toho ale mnohem víc.
Vytvořil totiž programovací jazyk, který známe jako HTML. Ten umožnuje autorovi, aby formátoval text, vkládal odkazy na jakékoli dokumenty a hypertextový protokol zvaný HTTP. A byl to také tento člověk, který jako první přišel s konceptem internetového vyhledávače. Původně se jmenoval WorldWideWeb, ale později ho přejmenoval na Nexus. O tom jste již zajisté slyšeli.
Největší online objev byl zcela zdarma
Velmi pozoruhodné je, že Berners-Lee dal svou veškerou práci, spojování nápadů, objevování a programování k dispozici volně, tzv. “open source“. To znamená, že se k tomu mohl dostat jakýkoli uživatel zcela zdarma. Důvodem tohoto počínání byla jeho touha, aby jeho vynález ostatní dál zdokonalovali a vyvíjeli.
Tato snaha se mu vyplatila. Američan Mark Andreessen vzal základ od Berners-Lee a vytvořil vlastní prohlížeč Mosaics, do kterého bylo možné zasazovat a zobrazovat i grafiku. Tím otevřel možnosti obrovské uživatelské základně. A představil tak světu něco zcela nového, grafického a zajímavého.