Pletení, zábava pro všechny
Pokud myslíte na to, že se přeci nebudete patlat se všemi těmi smyčkami a uzly, že na to nemáte čas ani nervy, neházejte hned flintu do žita. Není těžké se naučit plést, jakmile zvládnete základy a dostanete je, jak se říká, „do ruky“.
V tomto článku rozebereme úplné začátky. Jedna z prvních věcí, kterou potřebujete umět, je tzv. nahazování. Ačkoliv se toto pojmenování může zdát technicky nepřesné, jedná se o pletařskou frázi pro vytvoření prvního uzlu na jehlici či na ruce. Existuje několik způsobů, jak na to, je ale třeba začít postupně, od prvního kroku. Přízi vždy berte z vrchu přadena, zabrání to tomu, aby se příliš cuchala.
První uzel, který se budete muset naučit, je klouzavý uzel.
1. Ujistěte se, že máte vlákna připravená na ruce a že máte dostatečnou délku. Vždy je lepší nechat „ocásek“, než aby vám příze nestačila.
2. Teď teprve začínáme s uzlem – vytvořte si smyčku tak, že vlákna překřížíte koncem doprava.
3. Uchopte konec a protáhněte ho smyčkou zezadu. Nechte si ale prostor a zatím neutahujte příliš pevně.
4. Utvořte další smyčku, protáhněte ji tou první a vložte jehlici. Tím máte první uzel hotov!
Teď, když máme hotový klouzavý uzel, můžeme vlákna nahodit. Tento způsob se jmenuje rozplétání ok.
1. Máme 2 jehlice – jednu s klouzavým uzlem na sobě, druhou prázdnou. Protáhněte prázdnou jehlici smyčkou (zepředu) a lehce ji uvolněte, abyste vytvořili místo pro další uzel.
2. Konec příze otočíme proti směru hodinových ručiček na prázdné jehlici. Vlákno by mělo mít namotané pevně, ale ne zase příliš, jehlice musí mít prostor k pohybu. S postupem zkušeností pro to získáte cit.
3. Původně prázdnou jehlu posuňte spodem před druhou, smyčku musíte ale udržet neporušenou. Tento okamžik je klíčový a poněkud složitý. Přízi držte zároveň prsty.
4. Smyčku protáhněte první smyčkou na první použité jehlici, původně prázdnou jehlici byste měli mít nad klouzavým uzlem. Celý postup dále opakujte.
K návodu doporučujeme i videa na internetu, vizuální podpora vám vysvětlí všechny nejasnosti.