Jak zařídit, aby děti bavilo učení hry na kytaru
Známe to všichni. Pokud se nám líbí nějaká činnost, ať už se jedná o sport či hraní na hudební nástroj, chceme se tomu také naučit, a hrát nejlépe na profesionální úrovni. To platí především o dětech, které jsou snadno ovlivnitelné, ať už reklamou či různými celebritami.
To platí i o hudbě. Mnoho prepubertálních a pubertálních dětí má svou oblíbenou kapelu či kapely, které poslouchá prakticky neustále. A pokud jejich oblíbený člen hraje na nějaký hudební nástroj, chtějí to také.
Jedním z těch velmi oblíbených je kytara. To je snadno pochopitelné, když uvážíme, že na ni často hrají zpěváci v kapelách. A mladí se jim chtějí podobat. Je ovšem pravdou, že samostudiem toho zde příliš nezmůžeme, pokud tedy nemáme skutečně talent. Proto se mnoho z nich nechává zapsat do hudební školy.
Zde ovšem velmi často brzy zjistí, že učení na kytaru není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, ať už se jedná o tu klasickou či elektrickou. Nejprve je potřeba zvládnout úplné základy, což představuje poměrně nudnou část. A to je i důvod, proč se v této fázi mnoho studentů vzdá.
To je ovšem škoda, neboť hra na jakýkoliv hudební nástroj, nejen na kytaru, rozhodně může člověka obohatit. Jako rodiče bychom se tedy měli snažit udělat vše pro to, aby náš potomek tuto první fázi vydržel. Jak na to?
V první řadě je nutné, abychom mu z toho nedělali povinnost. Tím by se mu vše ještě více zošklivilo, a namísto zábavy by se to pro něj stalo utrpením. Místo toho je potřeba mu dát podporu, chválit jej za každý úspěch, a především za pravidelné cvičení.
Samozřejmě záleží také na učiteli, jaký bude mít přístup k dětem a jak zábavné dokáže své hodiny dělat. Pokud své svěřence dokáže pro hru na kytaru skutečně nadchnout, celou věc to značně zjednoduší. Proto je nutné dobře vybrat, ke komu bude naše dítě chodit. Pak totiž bude skutečně moci dosáhnout úspěchu.