Instalace bodových žárovek GU10 LED vyžaduje důkladnou přípravu
Bodové osvětlení je velmi efektní a působivé, jestliže zvolíme vhodný světelný zdroj a jeho optimální rozmístění v prostoru. Velmi záleží na vyzařovacím úhlu a vzdálenosti a lze říci, že je instalace „bodovek“ náročnější na přípravnou pasáž, než u ostatních druhů osvětlovacích těles. Dnes máme alespoň výhodu v podobě žárovek GU10 LED, které ve všech směrech zastoupí halogenové žárovky s vysokou spotřebou energie.
Volba ideálního vyzařovacího úhlu
Podle směrového úhlu vydávaného světla rozdělujeme aplikace bodových žárovek do dvou základních typů.
Přímé intenzivní osvětlení – prvním typem je nasměrování paprsku na určitý bod v prostoru, aby ostře kontrastoval ve tmě se svým okolím, a nepůsobil zároveň příliš rušivě, tedy např. muzejní exponáty ve vitrínách, části nábytku a bytových dekorací (květinových zákoutí, obrazů, porcelánu apod.). Tehdy potřebujeme zvýšit intenzitu světla a zároveň zúžit úhel až na své maximum do 60 stupňů.
Stropní podhledy, svítidla v koupelnách, nad kuchyňskou deskou, v recepcích hotelů, v restauracích a kavárnách – to vše jsou místa, kde se bodové osvětlení instaluje jako náhrada stropních nebo nástěnných svítidel. A tam je důležité osvítit větší plochu pod širším úhlem mezi 90 a 180 stupni.
Nezapomínejme na vzdálenost mezi světelným zdrojem a osvětlenou plochou
Instalace bodových žárovek je vždy svým způsobem alchymie, je to hra vzájemných kombinací vzdálenosti zdroje světla a vyzařovaného úhlu. Například čím výše se stropní podhled nachází, tím více bude třeba snížit úhel a zároveň tím zvýšit množství světla, ale vzroste i počet žárovek umístěných vedle sebe. V některých složitějších případech a u větších ploch či komerčních prostor se pak vyplatí zajistit odborný dohled, případně provést výpočet, jak silné zdroje a v jakém počtu na určené místo nasadit.